Steffen Neumann klein Bildrechte Petr Špánek

                                                   

   

1. cena
podpořena 5000 EUR

Steffen Neumann
(*1969) vystudoval bohemistiku, rusistiku a evangelickou teologii v Halle, Praze a Berlíně. Od roku 2008 pracuje jako stálý český korespondent deníků Sächsische Zeitung a Freie Presse. Mimoto píše i pro LandesEcho a další německé deníky a magazíny. V roce 2003 založil hospodářský portál novost.info. Vedle profese novináře pracuje Steffen Neumann i jako moderátor, referent a překladatel. Je členem novinářské profesní sítě n-ost a německé společnosti pro nauku o Východní Evropě. Steffen Neumann žije v Děčíně a Drážďanech, má dvě děti.

 

 

andreaswiedemann 

 

 

2. cena
podpořena 2500 EUR

Andreas Wiedemann (*1970) studoval novodobé a moderní dějiny, východoevropské dějiny a mediální studia v Düsseldorfu. Jeho disertační práce s titulem “Pojď s námi budovat pohraničí.” o znovuosidlování bývalých sudetských oblastí byla vydána v roce 2007 v německém jazyce a v roce 2016 v češtině. Andreas Wiedemann pracoval dva roky pro vědecký ediční projekt o odsunu obyvatelstva z poválečného Československa a jeho znovuosídlení, jeden rok byl také redaktorem německojazyčného zahraničního vysílání české rozhlasové stanice Radio Prag. Od roku 2007 pracuje jako tiskový mluvčí na Rakouském velvyslanectví v Praze. Andreas Wiedemann žije v Praze, je ženatý a má dva syny.

 

 

 tomaslindner  

cena mladé generace
podpořena 1500 EUR

Tomáš Lindner (*1981) studoval politologii v Praze a v Kostnici. Po dokončení studií žil v severní Africe a na Islandu, kde pracoval pro různé neziskové státní organizace a jako novinář na volné noze. Od roku 2008 pracuje jako reportér týdeníku Respekt, kde píše reportáže o Německu, Africe a arabských zemích. V současné době vede zahraniční redakci. Za sérii reportáží s názvem “Uprchlíci 2015: Německá inspirace” byl vyznamenán cenou “Solution Journalism” nadace Open Society Fond. Tomáš Lindner žije v Praze.

 

 

 

 

 

 

 

Stiftung VerbundenheitSudetendeutsche Stiftung
logo bmiBotschaft der Bundesrepublik Deutschland Prag
BGZ Schönberg
Go to top