Klein bearbeitet 1 of 1 (* 11. července 1931 v Šumperku ; † 26. listopadu 1996 v Bonnu) byl německý politik Křeťansko-sociální unie (Christlich-Soziale Union - CSU)

Klein navštěvoval až do odsunu v roce 1946 gymnázium v Šumperku, poté šel nejprve do Wallersteinu u Nördlingenu a následně do Heidenheimu an der Brenz v Bádensku-Württemberska, kde získal maturitu na reálné škole. Poté, co se vyučil sazečem a absolvoval stáž v novinách, studoval od roku 1950 ekonomii a dějiny  na Cooperative College univerzity v Leicesteru (Anglie). V roce 1953 se stal redaktorem „Heidenheimer Zeitung“, 1955 šéfredaktorem jednoho německo-anglického týdeníku, 1956 bonským korespondentem pro „DIMiTAG“ (Dienst mittlerer Tageszeitungen), zastupoval Hamburger Abendblatt a psal pro švýcarské „Weltwoche“. 1959 vstoupil Klein do diplomatických služeb a byl tiskovým atašé na nemeckých velvyslanectvích v Jordánsku, Sýrii, Iráku a Indonésii. 1965 se stal politickým tiskovým referentem v úřadu spolkového kancléře a od roku 1968 byl tiskovým ředitelem olympijských her v Mnichově 1972.

Klein byl prezidentem katolického Zaměstnaneckého hnutí, předsedou Německé společnosti asijských studií, prezidentem televizní akademie "Mitteldeutschland" a místopředsedou Sudetoněmeckého krajanského sdružení. 

V roce1982 se stal zahraničně-politickým mluvčím frakce CDU/CSU. Jako spolkový ministr pro hospodářksou spolupráci dosáhl odpuštění dluhu pro nejchudší země a zavedl přezkum ekologické nezávadnosti pro německé rozvojové projekty. 1989/90 byl spolkovým ministrem pro zvláštní záležitosti, mluvčím spolkové vlády a šéfem tiskové a informační služby, v letech 1990-96 byl místopředsedou Spolkového sněmu. Hans Klein byl nositelem Velkého záslužného kříže, vyznamenání Spolkové republiky Německo, Bavorského řádu za zásluhy a četných zahraničních vyznamenání.

Stiftung VerbundenheitSudetendeutsche Stiftung
logo bmiBotschaft der Bundesrepublik Deutschland Prag
BGZ Schönberg
Go to top